Štandard

Chien de Saint-Hubert (Bloodhound)
Svätohubertský pes (Bloodhound)

Pôvod: Belgicko
Dátum publikácie platného originálu štandardu: 13.3.2001

Použitie

Poľovný pes, stopár a rodinný pes. Bol a stále ešte je poľovníckym psom, ktorý je pre svoj vynikajúci čuch predovšetký sliedičom, používaný často k dohľadaniu ranenej zvery, tak pri farbiarskej skúške ako aj pri pátraní po nezvestných osobách. Pre svoju funkčnú stavbu je Svätohubertský pes používaný tak k dohľadaniu ranenej zvery, ako aj pri farbiarskej skúške a pátraní po nezvestných osobách pri policajných akciách. Svätohubertský pes je obdarený veľkou vytrvalosťou a okrem toho výnimočným čuchom, čo mu umožňuje sledovaťstopu bez námahy aj v ťažko prístupnom teréne a na dlhé vzdialenosti.

Klasifikácia F.C.I.

Skupina 6. duriči, farbiari a príbuzné plemená
Sekcia 1.1 Veľký duriči s pracovnou skúškou

Stručný historický prehľad

Veľký duriča stopár v pravom slova zmysle, s veľmi slávnym pôvodom. Už storočia je zmámi a oceňovaný pre svoj výnimočný čuch a dobré vlohy pre lov. Bol vyšľachtený v Ardenách mníchmi z opátstva sv. Huberta. Pochádza z čiernych alebo čierno pálených duričov, ktorý boli používaný v VII. Storočí mníchom Hubertom, ktorý bol neskoršie menovaný za biskupa a po kanonizácií sa stal patrónom lovcov. Títo veľký duriči sa v rozšírili Ardenách, kde bola hojnosť vysokej zvery. Psy sv. Huberta boli vychvaľovaní pre svoju robustnosť a vytrvalosť predovšetkým pri love diviakov. Prvé psi sv. Huberta boli čierne, ale neskoršie čierne s pálením. V XI. storočí boli tieto psi importované Viliamom Dobyvateľom do Anglicka. V rovnakom čase tam boli privezené aj psi rovnakého typu, ale s úplne bielou srsťou nazývaní „Talbot“. V Anglicku potom vzniklo na základe importovaných psov nové plemeno. Odchované psi sv. Huberta tam dostali názov "bloodhound", ktorý pochádza z "blooded hound" čo znamená "čistokrvný pes", pes čistej rasy. Následne sa toto plemeno rozšírilo v spojených štátoch. Predovšetkým v južných štátoch sa títo psi používali k vyhľadávaniu otrokov na úteku.

Celkový vzhľad

Veľký duriča sliedičmohutného vzrastu, najmohutnejší zo všetkých duričov. Je harmonických línií, vybavený silnou kostrou, dobrým osvalením a je celkovo veľmi robustní, bez toho aby pôsobil ťažkopádne. Stavba jeho tela je ľahko predĺžená, obdĺžniková. Celkovo pôsobí impozantne a ušľachtilo. Jeho držanie tela je impozantné. Hlava a krk priťahujú pozornosťbohatou kožou, pružnou a mäkkou kožou, ktorá visí v hlbokých záhyboch. Jeho pohyb je impozantní, skôr pomalý, mierne kolísavý, ale vyvážený, pružný a nenútený. Žiadny z charakteristických znakov nesmie byťprehnaný natoľko, aby narušil celkovú harmóniu, aby pôsobil hrubo, a už vôbec nie natoľko, aby uškodil zdraviu alebo celkovo dobrému stavu psa. Medzi prehnané vyjadrené znaky radíme napríklad: príliš hlboko uložené alebo prílišmalé oči; povolené viečka; prílišveľa voľnej kože s príliš veľa a prílišhlbokým záhybmi; priveľký lalok; hlava prílišúzka. Rovnako nie sú žiaduce prílišveľkí psi s prílišťažkým alebo masívnym trupom, pretože je to na škodu ich použiteľnosti.

Dôležité proporcie

 • Dĺžka tela k výške kohútiku: 10/9
 • Výška hrudi k výške kohútiku: 1/2
 • Dĺžka hlavy k dĺžke tela: 3/7
 • Dĺžka nosa k dĺžke hlavy: 1/2

Chovanie / povaha

Mierny, kľudní, milý a spoločenský voči ľuďom. Obzvlášť viazaný na svojho pána. Tolerantní voči ostatným psom vo výbehu a ostatným domácim zvieratám. Je skôr rezervovaný a umiernený. Je citlivý na pochvalu, rovnako ako na trest. Nikdy nie je agresívny. Jeho hlas je veľmi hlboký, ale nie je štekavý. HLAVA: Hlava impozantná, majestátna a veľmi ušľachtilá, je najtypickejším znakom tohto plemena. Je vysoká, ale vzhľadom k celkovej dĺžke úzka a dlhá v pomere k dĺžke tela. Stavba kostí je dobre viditeľná. Bočné plochy sú sploštené a profil je štvorcový. Nos je zhruba rovnobežný s hornou predĺženou líniou čela. Koža, bohatá a jemná, vytvára na čele a lícach hlboké vrásky a záhyby, ktoré sa pri nízkom nesení hlavy padajú dolu a predlžujú sa v silne vyvinutý lalok. U suky je koža menej bohatá.

Mozgová časť

Mozgová časťje vysoká, dlhá, skôr úzka a bočné plochy sú sploštené. Nadočnicové oblúky sú mierne vystupujúce a zdajú sa výraznejšie. Hrboľna zátylku je značne vyvinutý a výrazne vystupujúci. Stop: málo výrazný. LÍCNA OBLASŤ: Nos: čierny alebo gaštanovo hnedý; u čiernych psov s pálením vždy čierny. Nos je široký, dobre vyvinutý a nozdry sú dosťotvorené. Tlama: Rovnako dlhá ako mozgová časť, hlboká, pri nozdrách široká a rovnako široká po celej dĺžke. Chrbát nosa je buď' rovný alebo ľahko klenutý (naznačený nos barana).

Pysky: Veľmi dlhé a visiace; horný pysk presahuje cez dolný pysk a vpredu vytvára s chrbtom nosa pravý uhol, vďaka čomu je nos z profilu kvadratický. Dozadu smerom ku kútikom prechádzajú v mäsité previslé pysky (u súk menej výrazné), ktoré plynule prechádzajú v bohatý lalok. Okraje horných pyskov padajú asi 5 cm pod spodnú čeľusť. Okraj pyskov je výrazne čierno alebo gaštanovo pigmentovaný podľa farby nosa. Čeľusť/ zuby: Kompletný chrup, správny s nožnicovým skusom; zuby silné a biele, pravidelne zasadené do dobre vyvinutých čeľustí; kliešťový skus sa toleruje. Líce: hlboké a málo vyvinuté, predovšetkým pod očami. Oči: Tmavohnedé alebo orieškovej farby, so svetlejším (jantárovým) odtieňom u psov bez čierneho sedla alebo plášťa. Oči strednej veľkosti; oválne, neslzavejúce, v očnej jamke ani vystúpené ani nie vpadnuté; pričom dúhovka je celá viditeľná. Viečka bez nepravidelností v ich obryse, normálne prispôsobené očnej buľve; čiastočne povolené dolné viečka s čiastočne viditeľnými spojivkami sa tolerujú Riasy sa nikdy nesmú dotýkaťočí a nesmú ich dráždiť. Výraz je príjemný, milý a dôstojný, pohľad mierne melancholický. Uši: Tenké a pružné, porastené krátkymi chlpmi, na dotyk jemnými a sametovými: ušnice veľmi dlhé, keďich priložíme k tlame, sú dlhé aspoňtak, že dosahujú ku špičke nosa; uši nasadené veľmi nízko, v úrovni očí alebo ešte nižšie, po stranách hlavy, spadajú do pôvabných záhybov dolu, stáčajú sa dovnútra a dozadu (uši špirálovito stočené). KRK: Dlhý tak, aby mohol pes sledovaťstopu s nosom pri zemi, veľmi svalnatý; koža na krku je voľná a veľmi silná, dvojitým lalokom, ale tento lalok je u súk menej výrazný. TRUP: Horná a spodná línia sú takmer rovnobežné. Kohútik: Mierne zvýraznený.
Chrbát Rovný, široký, dlhý a pevný. Bedrá: Široké, silné, krátke, mierne klenuté. Zadok: Veľmi svalnatý, takmer vodorovne uložený, nikdy nie šikmý, je veľmi široký a dostatočne dlhý. Hrudník: Oválneho prierezu, široký, hlboký, medzi hrudnými končatinami vyslovene dobre vyplnený; hrudný kôšdostatočne dlhý; vrchol pleca zreteľne vystupujúci; bočné strany hrudného koša značne klenuté, nie sú ani ploché, ani sudovito vypuklé. Spodná línia a brucho: Spodná línia takmer vodorovná. Spodná línia hrudi výrazne zostupujúca, slabiny veľmi plné, široké a hlboké, brucho iba veľmi mierne vtiahnuté. CHVOST: Dlhý, silný, hrubý, vysoko nasadený, v predĺžení línie chrbta, ku koncu sa postupne zužuje; je nesený ako šabľa; pri akcií je chvost ladne prehnutý smerom hore, nad líniu chrbta, nie je nikdy stočený ani vychýlený do strany; na spodnej strane chvosta sú tvrdšie chlpy, dlhé asi 5 cm, ktoré sa smerom ku koncu chvosta výrazne skracujú.

Končatiny

HRUDNÉ KONČATINY: Celkový vzhľad: Dobre osvalené; hrudné končatiny sú silné, rovné a dokonale rovnobežné. Plece: Dlhé, dobre sklonené, dobre osvalené, ale nie prílišťažké. Nadlaktie: Dlhé, dobre sklonené, tvorí dobrý uhol s lopatkou. Lakeť: Dobre priliehajúci, ani vytočený von, ani zovretý dovnútra. Predlaktie: Rovné, kostra silná a zaoblená. Zápästie: Pevné. Záprsie (metakarpus): Robustné, pri pohľade spredu zvislé, z profilu mierne sklonené dopredu. Predná laba: Kompaktná, veľmi pevná, ani vytočená dovnútra, ani vytočená von; prsty dobre klenuté, dobre tvarované a zovreté (mačacia labka); vankúšiky drsné a silné; pazúry krátke a robustné.

ZADNÉ KONČATINY: Celkový vzhľad: Pevné, mohutne osvalené, v súlade s hrudnými končatinami; pri pohľade zozadu dokonale rovnobežné, ani kravský, ani sudovitý postoj. Stehno: Správnej dĺžky a silne osvalené. Koleno: Dobre zauhlené, ani vytočené dovnútra, ani vytočené von. Predkolenie: Dostatočne dlhé a silne osvalené. Členok: Pevný. Nízko pri zemi a dobre zauhlené. Nadprstie (Metatarsus): Silné a krátke. Laba panvových končatín: Ako laba hrudných končatín. POHYB: Posúdenie pohybu, ktorý je pre psa sv. Huberta veľmi typický, je nesmierne dôležité. Pri normálnom pohybe, kluse, je pohyb pravidelný, s pravidelným, pružným a voľným krokom, pričom dĺžka záberu je väčšia nežu iných duričov; veľmi charakteristickým znakom je ľahký a plný pohyb, beztoho aby sa končatiny pohybovali šikmo. Panvové končatiny nesú trup veľmi vzadu, vychádza z nich výdatný posun, amplitúda pohybu hrudných a panvových končatín je rovnaká a horná línia tak zostáva vodorovná. Končatiny sa pohybujú rovnobežne, ale pri vyššej rýchlosti sa laby približujú. Chvost je nesený vysoko a tvorí šabľu, bez toho aby bolo jeho prehnutie prílišvýrazné. Pes sv. Huberta musí byťschopný udržaťklus dlhšiu dobu bez známok únavy. KOŽA: Na celom tele jemná, voľná a pružná. Jemná, veľmi voľná a bohatá koža na hlave je veľmi charakteristická. Na čele a po stranách nosa tvorí koža záhyby, ktoré splývajú dole sú najmarkantnejšie, keďje hlava nesená nízko. Vrásky a záhyby, ktoré sú najvýraznejšie na čele a nadočnicových oblúkoch, však nikdy nesmú vadiťočiam. Záhyby kože na tele, ktoré vznikajú následkom toho, že kože je prílišveľká, nie sú žiaduce.

Osrstenie / srsť

Srsťna tele dobre prilieha a je krátka, hustá, dostatočne tvrdá a odolná proti nepriazni počasia. Srsťna hlave a ušiach je veľmi krátka a mäkká na dotyk. Na spodnej strane chvosta je srsťtrocha dlhšia a hrubšia. FARBA: Rozlišujeme tri sfarbenia srsti: dvojfarebné - čierna s pálením (black and tan), pečeňovo hnedá s pálením ("liver and tan") a jednofarebná červená ("red"). U čiernych psov s pálením sa čierna farba líši podľa toho, či ide o plášťalebo sedlo. U psov s plášťom je čierna dominujúca; pálenie (hnedé ažplavé) sa objavuje iba na tlame, na lícach, pod očami, na hrudi, na končatinách a v okolí zadku. U psov so sedlom zaberá hnedá väčšiu plochu, alebo sa čierna obmedzuje viac menej na chrbtovú časť. Rovnaké rozloženie farebných plôch sa objavuje u dvojfarebných variant pečeňovo hnedých. Farebné odtiene sa neprejavujú vždy veľmi výrazne, ani nemusia byťvždy výrazne oddelené. V tmavších partiách sa môžu nachádzať roztrúsené chlpy svetlejšej alebo jazvečej farby. Takáto zmes chlpov rôznej farby je prípustná. Pri jednofarebne červených jedincoch sa červená môže líšiťaž po tmavo červenú. Vyblednutá svetlo hnedá farba pri dvojfarebnom sfarbení alebo červená pri jednofarebnej variante je nežiaduca. Trocha bielej na hrudi, prstoch a špičke chvosta sa tolerujú, ale nie je to žiaduce.

Veľkosť a hmotnosť

Výška v kohútiku: Ideálna výška je 68 cm u psa 62 cm u suky. Tolerancia: +/-4 cm. Hmotnosť: pes 46 - 54 kg, suka 40 - 48 kg. Veľkosť a hmotnosť psa musí byťv súlade.

Vady

Každá odchýlka od vyššie uvedených bodov musí byťpovažovaná za vadu, ktorá bude penalizovaná podľa závažnosti.

 • Celkový vzhľad: ťažkopádnosť; nedostatok robustnosti; ľahká kostra; príliš vysoko alebo nízko posadený; stavba skôr štvorcová ako obdĺžniková; nedostatok ušľachtilosti.
 • Hlava: lebka široká a objemná alebo prílišúzka; ustupujúce čelo; koža na čele prílišposunutá dopredu; hrboľna zátylku málo výrazný; stop prílišvýrazný; zadok nosu konkávny; tlama krátka alebo prílišplytká; horné pysky príliš previsnuté.
 • Nos a pysky: strata pigmentácie.
 • Chrup: chýbajúce zuby
 • Oči: prílišmalé, prílišvnorené do očných jamiek; spodné viečka prílišvoľné, spojivky prílišviditeľné.
 • Uši: príliškrátke, prílišhrubé, nasadené nad úrovňou očí, prílišpritisnuté k hlave alebo prílišploché.
 • Krk: krátky, tenký, malý lalok.
 • Trup: krátky alebo prílišdlhý; hrudník málo hlboký, hrudník z profilu málo vystupujúci; boky hrudníku ploché alebo sudovité; chrbát mäkký alebo klenutý; zadok predstavený alebo klesajúci; prílišvtiahnuté brucho.
 • Chvost: nízko nasadený; veveričí chvost, krúžkujúci chvost, zatočený; skrivený alebo zlomený, hákovitý alebo vychýlený chvost.
 • Končatiny: prílišmálo alebo prílišvýrazne zauhlené; krátke nadlaktie; zlá kolmosťz profilu (napríklad predné nadprstie príliššikmé alebo zápästie slabé), spredu (napríklad krivé nebo francúzsky postoj, predlaktie zakrivené, lakte vytočené, atd.) alebo zozadu (napríklad úzky postoj panvových končatín, príliš široký alebo sudovitý postoj, päty zovreté alebo otvorené, atď.); laby otvorené, zajačie alebo ploché.
 • Pohyb: úzky alebo prílišotvorený posun končatín; pes, ktorý križuje, ktorý bočí; skrátený alebo viazaný krok, málo výdatný, zlé prenášanie silným chrbtom.
 • Farba srsti: svetlá alebo vyblednutá farba.
 • Povaha: málo sebavedomý alebo nervózny.

Vylučujúce vady

 • Povaha: agresívny alebo prílišbojazlivý jedinciCelkový vzhľad: absencia typického vzhľadu plemena
 • Chrup: Predkus alebo podkus; skrížený skus; krivá tlama.
 • Nos a pysky: silne depigmentované alebo ružové; iné nežčierne u čierneho psa s pálením, iné ako hnedo červené alebo čierne u psov bez čierneho sedla alebo plášťa.
 • Oči: svetlé žlté (dravčie oko)
 • Farba srsti: všetky farby, ktoré nezodpovedajú štandardu: prílišveľké biele znaky, také, ktoré zasahujú ažk zápästiu alebo ku členku; prílišrozšírená biela na hrudi: biele škvrny inde ako na hrudi, prstoch a na špičke chvosta, ako aj biela na tlame, biela lysina atď.
 • Veľkosť: mimo tolerancie.
 • Pes, vykazujúci akúsi fyzickú anomáliu, musí byťvylúčený. Poznámka: Psi musia maťdva očividne normálne vyvinuté semenníky, ktoré sa nachádzajú plne v miešku.